"Газові настінні котли в Україні: сьогодення та майбутнє"

Настінні газові котли, звані іноді також настінними термоблоками, з'явилися в Україні відносно недавно, але навіть за цей невеликий відрізок часу завоювали масу прихильників. Улучшающееся добробут споживача, зрослі вимоги до комфорту і устаткуванню - ось основні причини зростання їх популярності.

 

Обсяги даного сегмента ринку ростуть досить високими темпами. Представництва зарубіжних виробників розраховують збільшити в 2005 р продажу на 10-20%, а деякі вітчизняні виробники - на всі 50 Одна з причин зростання популярності українських котлів - відсутність стимулів до економії споживання газу за рахунок більш якісного опалювального обладнання закордонного виробництва. Зростанню ринку сприяють процеси газифікації сіл, будівництва котеджів, заміни власниками приватних будинків старих опалювальних апаратів, а також встановлення автономного опалення в міських квартирах.

 

На світовому ринку діє безліч компаній, які виробляють опалювальні котли. В одній лише Німеччині їх налічується близько 5 тисяч! На українському ринку їх значно менше. Але їх вибір від цього спрощується ненабагато. Число фірм, що випускають настінні котли в Україні та постачають їх в нашу країну, постійно збільшується. Так, тільки за останні роки, серед новинок на українському ринку з'явилася продукція таких фірм, як Beretta, Baxi, Protherm, Buderus, Ferroli, Демір Dokum, «Домбассінвестром», «Укрінтерм», «Торговий дім РОСС», «Титан» і ін ., про які ми писали в нашому журналі. На даний момент на вітчизняному ринку можна знайти безліч різних моделей настінних котлів від майже сорока постачальників і виробників.

 

Серед виробників настінного устаткування немає явного лідера - якісні котли поставляють багато фірми, але споживачі бачать досить широкий розкид цін на «настеннікі». Їх вартість залежить від потужності, особливостей конструкції, оснащення автоматикою, типу пальника. Так, дороге устаткування німецьких фірм, сильно досягли успіху в питанні автоматизації управління обладнанням, практично не вимагає втручання людини. Котел може працювати в соответствиис програмою, заданою на тиждень, з урахуванням зміни температури навколишнього середовища, зберігаючи постійну температуру в будинку. Але можна підібрати обладнання і подешевше, з можливістю програмування та обліку температури в приміщенні.

 

У імпортерів високоякісних і, відповідно, дорогих європейських настінних котлів головними покупцями стають власники новозбудованих котеджів, число яких останнім часом стрімко зростає. Покупці з середніми доходами все більше значення надають комфорту і економії на поточних витратах (ціна настінних котлів зазвичай в 1,5-2 рази нижче, ніж у імпортних підлогових приладів). Власники будинків активно заміняють котли, які відпрацювали по півтора-два десятка років, новими і найчастіше встановлюють агрегати середнього класу, оскільки більшість з них все-таки обмежена в коштах. Покупцями котлів середнього класу за останні роки стали і власники міських квартир. Сільські жителі вважають за краще вітчизняні настінні котли, але обладнані імпортною автоматикою, хоча вони дорожчі. Щорічно оператори ринку відзначають переорієнтацію покупців на більш високотехнологічну продукцію.

 

Всіх різних за рівнем доходів категорій покупців приваблює істотну перевагу настінних котлів - простота монтажу. Одне з найбільш точних і ємних визначень цих пристроїв - «котельня в мініатюрі». Сума, яку доведеться заплатити за установку настінного котла або за монтаж котельні, де окремо встановлюються котел, бойлер, насоси, розширювальний бак і багато іншого, відрізняється дуже суттєво.

 

В умовах різноманітних цінових пропозицій та зростаючої конкуренції, з виробників і постачальників виграє той, хто робить ставку на технічні нововведення. Але не всі вони в нашій країні завоювали популярність, так як наукоємні енергозберігаючих технологій розраховані на багаті країни Європи. Зокрема, двоконтурні котли з функцією автоматичного запалювання при відкритті крана гарячої води поступаються за популярністю простішим моделям. А конденсаційні котли, які зараз впроваджують всі європейські виробники, у нас займають тільки близько 1% ринку, оскільки газ у нас поки дешевше. Термін окупності такого котла в Україні становить 12-13 років, що зводить нанівець його високий ККД. Єдина «приманка» конденсаційних котлів для українського споживача - екологічність: їх можна встановлювати в місцях з самими жорсткими обмеженнями щодо викидів в атмосферу (наприклад, в центральних районах великих міст). Але зважаючи подорожчання енергоносіїв, кінця якому споживачі не бачать, установка дорогого високоефективного обладнання стає вигідною і в Україні.

 

Відповідно до зміни смаків українців свою стратегію оперативно коректують виробники котельного обладнання. Поряд з ультрасучасними (але і відповідно вартими) рішеннями опалення та гарячого водопостачання на ринку присутні новинки, спрямовані виключно на рядового споживача не лише Європи, але і України. Провідні західні фірми випускають партії котлів для роботи на характерному для України низькому тиску газу і пропонують рішення, що допомагають економніше використовувати газ, більшість з них - з області автоматики. Що стосується котельного обладнання багатьох іменитих виробників вітчизняної, східноєвропейської та турецької збірки, то переважно поставляються найбільш дешеві стандартні моделі як більш ходові. Таким чином, виробники прагнуть знайти якийсь компроміс, «золоту середину», щоб їх товар був збалансований за своїми властивостями, відповідав оптимальному співвідношенню «ціна-якість». Вони керуються принципом розумної достатності. Це передбачає певну недоробку, зменшений ресурс, ненадійність деяких вузлів. Важливо тільки, щоб вони не перевищували граничний рівень.

 

Українські заводи також прагнуть вдосконалити виробництво котлів на основі власних розробок. У вітчизняному котлобудуванні спостерігаються три тенденції: по-перше, заміна звичайних фарб порошковими, що забезпечує кращу стійкість покриття і більш привабливий зовнішній вигляд; по-друге, перехід з вітчизняною автоматики на імпортну, здорожує продукцію, щонайменше, на 10%; по-третє, застосування мікрофакельних пальників, які екологічніше і дозволяють ефективніше використовувати газ. Такі кроки дозволяють різко підвищити конкурентоспроможність вітчизняних котлів, залишаючи їх доступними для масового покупця. Втім, заробити на зростанні попиту, очевидно, вдасться не всім виробникам. Маленьким підприємствам галузі навряд чи виявиться під силу стримати атаку світових лідерів ринку. Встановити імпортну автоматику може і малий виробник, але його продукція від цього подорожчає значно відчутніше, ніж у великої. У лідерів більше можливостей стримувати ціну. Тому панівне становище на ринку в нинішній сезон вже зайняли підприємства з обсягами щомісячного виробництва від тисячі до кількох тисяч котлів. Виробникам обласного масштабу, що випускає на кращому випадку сотню котлів на місяць, слід готуватися до важких часів.

 

 

З ростом ємності ринку, відповідно, з'являється все більша кількість організацій, що налагоджують збут настінних котлів для населення і в даний час, як у вітчизняних, так і імпортних виробників, склалася система розподілу з каналами, що складаються з посередників в кожному регіоні. Працівники місцевих спеціалізованих фірм, виступаючи своєрідними інформаційними посередниками між виробником котла (постачальником) і його споживачем, зазначають: сьогодні вітчизняний споживач в чому більш інформований про існуючому обладнанні та його можливості. Розширяться його традиційне двухкомпонентное поняття «співвідношення ціни і якості» до многокомпонентного «співвідношення ціни, якості, спектра послуг, витрат на утримання». І в створенні таких моделей зацікавлені, перш за все, самі виробники та їх підмогою в продажах cтало зміна термінів гарантії на обладнання. Багато здійснюють не тільки прямі поставки обладнання, що гарантує доступні ціни, своєчасні поставки запчастин і т. д., але і мають сервісні центри в різних містах України. Популярність певної моделі, з одного боку, формують продавці - для них основним завданням є продаж якомога більшої кількості обладнання. З іншого боку, популярність моделі формує ринок, на якому якість обладнання і рівень сервісу - визначальні чинники для кінцевого споживача при купівлі котла. І це, частіше за все, ті марки, представники яких проводять безкоштовне навчання монтажних бригад фірм-партнерів. В умовах, коли ціновий фактор перестав відігравати вирішальну роль в конкурентній боротьбі виробників котлів, на перше місце виходить сервіс. Але в цій сфері вітчизняні виробники традиційно поступаються іноземним. Останнє може мати істотні наслідки для подальшої структури ринку, якщо предпродажное супровід товару не стане правилом для українських підприємств. Вітчизняним виробникам найближчим часом доведеться перейняти в іноземних конкурентів сервісний досвід або поступитися їм місце на ринку.