"Освіта газів і шуму в теплових установках"

Навіть якщо опалювальна система спроектована відповідно до найдосконалішими технологіями і виготовлена бездоганно, може трапитися так, що під час експлуатації, особливо в початковий період, система буде доставляти деякі незручності, такі як освіта газів всередині її компонентів і певний шум від нагрівальних приладів. Ці незручності можуть бути викликані безліччю причин. Нижче розглядаються дії, які слід вжити, щоб виправити становище.

 

Освіта газів

Основних причин, якими зазвичай пояснюється утворення газів в теплових установках, три:

 

Перша причина - це повітря, який вноситься в розчиненому стані з водою при заповненні системи або додаванні води в неї. При нагріванні розчинені гази виходять, утворюючи газові мішки у верхній частині радіаторів через різницю в питомій вазі газів і води. Тому злив води з системи не рекомендується за винятком надзвичайних обставин.

 

Друга причина пов'язана з наявністю в системі матеріалів на органічній основі, наприклад, залишків пеньки або матеріалів, використовуваних в процесі обробки, які при розкладанні виділяють метан, що скупчується у верхній частині нагрівальних корпусів. І в цьому випадку дане явище носить тимчасовий характер і зникає, як тільки залишки повністю разложатся.

 

Третя причина, за наявності якої гази утворюються більш інтенсивно, обумовлена в першу чергу якістю води в системі. Ступінь агресивності води різна в залежності від місця її забору.

 

Дійсно, у воді при випаданні її в опадах, як відомо, розчиняються в різного ступеня вуглекислий газ і мінеральні речовини з скельних порід і грунту, не кажучи вже про безліч отруйних речовин штучного походження.

Коли вода, що володіє підвищеною агресивністю, надходить в опалювальну систему, вона має тенденцію вступати в реакцію з металевими компонентами останньої, викликаючи хімічні процеси (корозію), з бурхливим виділенням газів, в першу чергу водню.

 

При недотриманні, щонайменше, в цих випадках, нормативу Державного стандарту Італії - Італійського теплотехнічного комітету 8065, що передбачає обробку води, використовуваної в системах, дане явище може розтягнутися на кілька сезонів.

 

При одночасній наявності вищеперелічених причин газова суміш, випущена з радіаторів, складатиметься з:

- Вуглекислий газ СO2

- Азот N2

- Водень Н2

- Метан СН4

- Кисень О2

 

Нижче наводиться короткий перелік основних незручностей, викликаних присутністю газу в опалювальних системах:

- Шум під час циркуляції теплової рідини;

- Уповільнення або припинення циркуляції води в нагрівальних приладах;

- Недостатній обігрів приміщень через зменшення тепловіддачі радіаторів;

- Корозія різних компонентів системи.

 

Рекомендовані дії і заходи

Якщо відомі причини утворення газів в системах опалення та виникаючих у зв'язку з цим незручностей, то для їх усунення можуть бути рекомендовані наступні необхідні заходи:

 

- Перш за все, важливо ретельно промити систему водою з тим, щоб видалити різні залишки, які сприяють утворенню газів. Після декількох годин циркуляції воду зливають через кран в нижній частині системи.

 

- Знову заповнити систему питною водою, по можливості має жорсткість 12-14 французьких градусів і рН між 6,5 і 8 (ні в якому разі не слід використовувати пом'якшену воду)

За заповненні системи кілька разів довести температуру циркулюючої води до 85-90oС з метою виділення розчиненого в ній повітря.

 

- Утворилися газові мішки випускаються з радіаторів і стояків за допомогою вентилів ручного типу. Випуск повітря вручну результативним лише тоді, коли вода відповідає рекомендованому в даному огляді якістю. В цьому випадку газ утворюється в системі в невеликих кількостях і протягом обмеженого періоду часу.

 

- Якщо величини жорсткості і рН води в системі відрізняються від рекомендованих, то газ може утворюватися у великих кількостях через агресивність води, яка викликає корозійні процеси, що завдають шкоди системі. У подібному випадку необхідні самі конкретні дії.

Враховуючи неможливість контролю кожної системи з боку лабораторії, що спеціалізується на обробці води, ми пропонуємо наступні прості заходи, які, як показує досвід, є настільки ж дієвими:

 

- Обладнати радіатори і стояки автоматичними клапанами поплавкового типу для спуску газу.

 

- Додати в воду системи пленкообразующие алифатические поліаміни типу Cillit УГ 23 Combi, що перешкоджають корозії і подальшого утворення газу.

 

- З метою обережності уникати повного закриття перекривають клапанів радіаторів, що сприятиме виходу газів в разі їх утворення з автоматичної запобіжного клапана спуску повітря.

 

шум

Радіатори помилково вважають причиною шуму, що виникає в системах опалення. Як показала ретельна перевірка, самі по собі радіатори не є причиною цієї незручності, вони - лише провідники шуму, викликаного іншими причинами.

 

Шуми, що видаються системою, обумовлені порушеннями режиму експлуатації, які перераховуються нижче:

 

- Надмірна швидкість води, що надходить в радіатор, яка виробляє шум, подібний до шуму від відкритого крана.

 

- Наявність повітря в верхній частині радіатора викликає шум, характерний для поточної води. Причина цього явища в неповним заповненні верхньої порожнини радіатора.

Цього можна уникнути, якщо застосувати нижнє підключення радіатора, як це практикується в однотрубних або модульних системах і встановити радіаторний клапан типу УНІВЕР.

 

- Циркуляційний насос, що забезпечує потік тепоносітеля, який час від часу працює не у відповідності із запланованими показниками продуктивності та напору, що викликає явище резонансу в системі, особливо в радіаторах.

 

- Опорні кронштейни, що не збігаються з точками опори радіаторів, є причиною шумів, що нагадують металеві удари, які чути на етапі нагрівання та охолодження. Це пов'язано з некомпенсованим тепловим розширенням.

 

- Труби, неправильно вмонтовані в стіну без урахування певної свободи руху при тепловому розширенні. Виникає при цьому шум передається по трубах до нагрівальних корпусам з типовим стукаючим звуком, який повторюється при помітному коливанні температури.

Полімерні та металлополімерниє труби, а також мідні, захищені ізоляцією, практично позбавлені цього недоліку, зокрема, тому, що мідь м'якше заліза.

 

Рекомендовані заходи і дії

Від шуму, викликаного швидкістю і турбулентністю потоку води, що надходить в радіатор, можна позбутися, використовуючи пристрій регулювання протоки, обмеживши його до запланованої величини. Якщо через надмірне напору насоса шум не зникне, то можна усунути цю незручність, вставивши зонд діаметром 18 мм, безпосередньо приєднаний до впускного клапану радіатора, з тим, щоб забезпечити рівномірне надходження води аж до крайньої секції з протилежного боку.

 

Від шуму, що виник через наявність газів в радіаторі, можна позбутися, якщо обладнати нагрівальний прилад ефективно діючим автоматичним клапаном для спуску повітря.

 

Явище резонансу, що з'являється при роботі циркуляційного насоса, зникає, якщо продуктивність, напір і обороти мотора привести у відповідність з характеристиками системи. В деяких випадках для усунення цього явища вирішальне значення має установка противібраційний муфт між насосом і трубами.

 

Шуми, зумовлені кріпленням радіаторів на опорних кронштейнах і тепловим розширенням, можна усунути, надівши на кронштейни гумові прокладки.

 

 

Щоб уникнути шуму, що виникає в результаті теплового лінійного розширення труб у разі прихованої прокладки (в штробі), необхідно вжити профілактичних заходів, наприклад, витті користуватися відповідною ізоляцією, всередині якої труби можуть вільно рухатися.