"Сравнение отопительных приборов (радиаторов) различных типов"

В даний час на ринку представлений широкий спектр опалювальних радіаторів різних конструкцій і виробників. Опалювальних приладів припадати працювати в різних умовах. Найжорсткіші умови роботи опалювальних радіаторів в міській системі центрального опалення. Це пов'язано з високим і нестабільним тиском в системі центрального опалення, високою хімічною агресивністю і засміченістю теплоносія. Гідроудари в такій системі якщо не руйнують недостатньо міцні опалювальні прилади відразу, то значно зменшують їх термін служби. Вода в міських системах опалення насичена киснем, вона, як правило, жорстка, містить масу твердих часток і має ненормальний кислотний показник рН. Все це сприяє посиленою корозії і абразивного зносу радіаторів зсередини. Перед сезонним запуском систему центрального опалення перевіряють на герметічность- обпресовують при тиску, що перевищує робоче в 1,5 рази. Імпортні пристрої треба здобувати з значним запасом по робочому тиску, оскільки вони випробовуються з навантаженням, на 20% меншим ніж у нас. Вибираючи опалювальні прилади слід враховувати перераховані чинники і приділяти особливу увагу міцності і корозійної стійкості радіатора.

 

Розглянемо основні типи опалювальних приладів, застосовуваних в системах водяного опалення:

 

Чавунні секційні радіатори

 

Головне достоїнство чавунних радіаторів - висока корозійна стійкість і тривалий термін служби. Запасають багато тепла (в секціях багато води і товсті стінки). На жаль, велика теплова інерційність чавунних радіаторів не дозволяє швидко змінювати температуру в кімнаті. Тому вони погано вбудовуються в системи, оснащені автоматикою. Розраховані на робочий тиск не більше 6-8 атм. Дизайн чавунних радіаторів дозволяє їх застосовувати далеко не у всіх сучасних інтер'єрах. Чавунні радіатори найкраще підходять для міських мереж в будинках середньої поверховості і в системах з природною циркуляцією.

 

Алюмінієві секційні радіатори

 

Алюмінієві секційні радіатори відрізняються строгими геометричними формами і сучасним дизайном. Але після чуток про аварії з цими радіаторами ажіотажний попит на них поступився місцем більш осмисленому вибору. Алюмінієві радіатори виділяють багато тепла, легше чавунних і займають менше місця. За допомогою оребрения навколо основних каналів в них посилена конвекція повітря, тому менше затримується пил. Прилади малоїнерционни і швидко змінюють температуру по командах термостатів управління.

 

Є також проблема, на яку спочатку не звернули уваги споживачі. При монтажі в одну систему із сталевими трубами і медесодержащими деталями (наприклад, теплообмінником котла або латунними фітингами) всередині алюмінієвих радіаторів починається інтенсивна корозія. Чим вище електропровідність води, тим швидше йде руйнування. Цьому сприяє розчинений у воді кисень, різні хімічні добавки для зниження жорсткості води і блукаючі струми в будівлі. У міських системах опалення такі фактори завжди сильніше, ніж в автономних. Ну і нарешті, робочий тиск для багатьох моделей алюмінієвих радіаторів становить 6-8 атм, що для багатоповерхових будівель не підходить. Таким чином виходить, що основна сфера застосування алюмінієвих радіаторів - автономні системи опалення котеджів.

 

Панельні сталеві радіатори

 

Залучили покупців строгою геометрією прямокутних форм і великий гріє, при відносній дешевизні. У всіх виробників прилади виконані в основному по одній конструктивній схемі. Вони можуть мати кілька панелей. Кожна зварена з двох сталевих листів, в яких отштамповани поглиблення для проходу води. Для посилення тепловіддачі з тильного боку панелі можуть бути приварені П-образні ребра-виступи, які істотно підсилюють конвекцію повітря. Врахуйте, деякі моделі мають нижню підводку (з нею прилади коштують приблизно на чверть дорожче), у більшості вона - бічна. Панельні сталеві радіатори мають невелику глибину, мало важать і добре працюють з автоматизованими системами управління. Але треба враховувати, що частка тепла, що віддається конвекцією, досягає в цих приладах 75%, циркуляція повітря в кімнаті посилена, що не завжди прийнятно. Слабке місце цих радіаторів - зварювальні шви. Під дією великого тиску або гідравлічних ударів вони поступово послаблюються (якщо не руйнуються відразу), і прилад може вийти з ладу через рік-два благополучній експлуатації. Тому робочий тиск тут невелике - 6-9 атм. До того ж радіатори володіють підвищеним гідравлічним опором, що накладає обмеження на їх використання. Виходить, що краще місце для застосування таких радіаторів - котеджі або малоповерхові міські будинки. Такі прилади "не люблять" рідко відвідуваних будівель. Якщо спустити воду більш ніж на пару тижнів, що почався процес корозії фактично неможливо зупинити.

 

конвектори

 

Сама назва говорить про те, що тепло вони передають головним чином за рахунок конвекції (до 95%). В приладах мала теплова інерція. Нагрівальний елемент в них виконується у вигляді сталевої або мідної трубки прямій або змієподібній форми з численними пластинами оребрення. Останні і забезпечують конвективний обмін тепла. Кожух навколо трубки і повітряна заслінка дозволяють регулювати тепловий потік без втручання в гідравліку системи. Тримають тиск, мають малий гідравлічний опір, товсті труби конструкції не бояться корозії.

 

Але існує одна серйозна проблема: з часом слабшає контакт між трубою і напресованими на неї пластинами, і прилад гріє все слабкішим і слабкіше. З напаяли пластинами ця проблема не виникає, але паяти складно і дорого. У високих приміщеннях створити тепловий комфорт за допомогою конвекторів неможливо: ближче до стелі дуже тепло, а біля підлоги прохолодно.

 

Біметалеві секційні радіатори

 

Ідея використовувати два матеріали з взаємодоповнюючими властивостями знаходить широке застосування в техніці. Так йдуть справи і з опалювальним устаткуванням. Одну з головних позицій серед опалювальних радіаторів, представлених на ринку, займають біметалічні моделі. Завдяки міцності стали, що підсилює конструкцію, ці прилади витримують високий робочий тиск, характерний для систем опалення країн СНД. Сталева начинка стійко переносить агресивний теплоносій, а алюміній, що володіє високою теплопровідністю, покращує тепловіддачу опалювального приладу і зменшує його інерційність, тобто радіатор швидше нагрівається і відповідно швидко віддає тепло. До того ж алюміній високотехнологічний, йому можна надати будь-яку форму, відлити ребра складної конфігурації. За сукупністю показників біметалічний радіатор - оптимальний вибір для жорстких умов експлуатації. Тепловіддача біметалевих радіаторів в 1,5-2 рази вище, ніж у кращих сталевих таких же розмірів. Біметалеві радіатори легкі, витончені, дизайн мають не гірше алюмінієвих, а міцність у кілька разів більше.

 

Вищеперелічене повною мірою відноситься тільки до повноцінних біметалічним приладів з цільним зварним сталевим каркасом (до яких відноситься радіатор ТЕМАКС®). Секція такого радіатора являє собою цільний сталевий каркас, залитий під високим тиском алюмінієвим сплавом. Горизонтальні колектори та вертикальні канали являють собою сталеву зварену конструкцію, і теплоносій контактує тільки зі сталлю, тому гальванічна пара сталь-алюміній виникнути не може. Така конструкція має дуже високу міцність. Сталевий каркас має стійкість до абразивного впливу твердих частинок, якими може бути засмічений теплоносій. Важливим достоїнством біметалевих секційних радіаторів є те, що вони виділяють тепло не тільки конвекцією, а й значну частину випромінюванням. Отже, ці прилади підходять і для високих приміщень (низ прогрівається випромінюванням, верх - конвекцією повітря). Необхідну тепловіддачу легко отримати, з'єднавши певну кількість секцій. На сьогодні це, мабуть, найкращий тип опалювального приладу.

 

 

Слід знати, що існують велика кількість опалювальних приладів, де сталевими трубками посилені тільки вертикальні канали радіатора. Такі радіатори можна умовно назвати "полубіметалліческімі", хоча виробники величають їх "біметалом". В таких радіаторах питання міцності і корозійної стійкості вирішене наполовину. При такій конструкції важливо забезпечити нерухомість сталевих вкладок в алюмінієвій "сорочці", щоб ненароком не "випали" при різному тепловому розширенні двох металів і не перегородили перетин нижнього колектора. Рухливість внутрішньої сталевої вкладки може привести до нестабільності теплопередачі. "Полубіметалліческімі" опалювальні прилади, де алюміній контактує з теплоносієм, погано переносять лужну воду: при цьому активно виділяється водень, і якщо його вчасно не стравлювати, прилад може зруйнуватися. У зв'язку з цим "полубіметалл" з алюмінієвими колекторами, як правило, рекомендують встановлювати в автономних системах опалення.