Тепла доріжка до світла (огляд ринку обігрівальних приладів)

В XX столітті історія архітектури, завдяки «скляної» революції архітектора Ле Корбюзьє, стала історією вікна зі скла, сталі й бетону. Архітектура просто-таки «склити» наше сьогодні. Але ... тепер перед проектувальниками і архітекторами постало завдання: як зберегти тепло «за великим склом»? Можливо, вихід підкажуть опалювальні прилади нового покоління? 

 

У нас в країні чергування часів погода - завжди несподіванка. Коли приємна, а коли і що вимагає не тільки зміни гардеробу, але й серйозного перегляду системи опалення в будинку. Що ж може запропонувати сучасний ринок? Ну, наприклад, радіатори, дизайн-радіатори (рушникосушки), масляні і ІЧ-обігрівачі, теплі підлоги ... В ряду названих приладів досить широко відомі і конвектори різного роду. 

 

Найбільш поширена (по «терміну давності») опалювальна система - еточугунние секційні радіатори, до чиїм головним достоїнств відноситься корозійна стійкість і міцність. Але мінуси цих радіаторів очевидні: вони вимагають великого об'єму води (теплова інерція) мають великі габарити і, в більшості своїй, «корявий» зовнішній вигляд ... 

 

Алюмінієві секційні радіатори присутні на вітчизняному ринку років 10-11. Розрізняються на литі та екструзійні. Переваги: компактність, невеликий водяний об'єм, високоякісне декоративне покриття. Однак є й мінуси, серед яких перший - низька корозійна стійкість, недостатня міцність (через тонких стін радіатора). Близько половини тепла передається випромінюванням, що викликає сильне нагрівання стіни, на якій встановлено радіатор, висока температура поверхні сушить повітря в приміщенні ... 

 

Біметалеві (сталь-алюміній, мідь-алюміній) секційні радіатори - відносно новий винахід. Але вони порівняно дороги (хоча цей недолік в порівнянні з алюмінієвими, компенсується більш тривалим терміном служби). 

 

Сталеві радіатори: панельні, трубчасті та секційні - схильні кисневої корозії. 

 

Дизайн-радіатори (рушникосушки) по області застосування ділять на дві групи: для систем опалення та для систем ГВП, або універсальні. До першої групи належать вироби з тонкостінних сталевих труб різного перерізу у вигляді драбинок, змійовиків і т.д. 

 

До другої - з нержавіючої сталі, спеціальної латуні, а також включають проміжний теплообмінник. Для нашого ринку це поки новинка. У загальному і цілому, дизайн-радіатори, які підключаються до системи опалення, не пред'являють до неї будь-яких спеціальних вимог. 

 

Кілька слів про наших «теплих» помічниках 

 

Маслонаповнений радіатор - досить відомий споживачеві обігрівач. До числа очевидних достоїнств відноситься невисокий нагрів корпусу і безпеку при цілодобовій роботі. Можливість переміщення по кімнаті забезпечується коліщатками в корпусі, хоча загальна вага приладу не надто надихає на часті переноси з місця на місце. 

 

Побутові інфрачервоні обігрівачі м'якого ІЧ-випромінювання поширюють теплову енергію подібно до сонця. Теплове випромінювання не поглинається повітрям, тому вся енергія від інфрачервоного обігрівача без втрат досягає поверхонь, що обігріваються і людей. Невелика 1еммери1ура нафева1ельних елементів - гарантія їх довгої і надійної служби. Єдиний недолік систем м'якого ІЧ-випромінювання - невисока питома потужність вимагає достатньої площі поверхні обігрівачів. 

 

Теплові гармати, теплові завіси - це, скоріше, обігрівачі напівпромислового застосування. Для швидкого обігріву приміщень використовують тепловентилятори. Усередині тепловентілятора знаходиться нагрівальний елемент і обдуває його вентилятор. Така конструкція дозволяє створювати потік гарячого повітря, який і розподіляється по приміщенню. У порівнянні з масляними радіаторами, тепловентилятори мають суттєвий недолік - при роботі вони створюють помітний шум. 

 

конвекторна еволюція 

 

Нагрівальна панель (конвектор) нині один з найпопулярніших і практичних побутових обігрівачів. Свою назву конвектор отримав завдяки принципу розподілу гарячого повітря в приміщенні - природної конвекції. При нагріванні повітря легшає і піднімається вгору, а на його місце опускається холодне повітря, після чого процес повторюється. Конвектор безпечний і екологічний. 

 

Конвектори розподіляють тепло по кімнаті рівномірніше, ніж радіатори або інші опалювальні системи, що дозволяє запобігти таку халепу, як освіта вологи і грибків. Крім того, на відміну від звичайних радіаторів, основна тепловіддача яких відбувається за рахунок випромінювання, конвектор, повторимо, більш 90% тепла передає саме конвекцією (природним перемішуванням повітря в кімнаті). Конвектори мають незаперечні переваги для створення ефективного, комфортного і здорового клімату приміщень. 

 

На український ринок опалювального обладнання просуваються різні моделі конвекторів, газові, електричні, водяні, ввідно-електричні, які відрізняються один від одного, як по нагрівального елементу, так і по дизайну. 

 

«Конвертованих» тепло 

 

На поточний період часу дещо осібно від групи своїх «товаришів» стоять конвектори, що вбудовуються в підлогу. Це вельми сучасний прилад, який можна використовувати не тільки як додаткове джерело тепла, а також в якості первинного опалення приміщення. 

 

Конструктивно вбудовується конвектор являє собою обребрений теплообмінник, встановлений в металевий корпус (жолоб) і закритий декоративною решіткою. Матеріали для виготовлення корпусу і решітки варіюються виробниками згідно потужності, призначенню та завданням промислового дизайну. В своєму початковому варіанті теплообмінник конвектора підключається до системи опалення, від контакту з якою і нагрівається повітря в приміщенні. Але в корпус можуть бути вмонтовані ще й невеликі вентилятори, що сприяють нагріванню, і різні прилади регулювання. 

 

Підлогові конвектори з природною конвекцією (вільна вентиляція) діють за принципом природного руху повітря. Такі носії тепла застосовуються для вторинного опалення приміщень, теплова потужність в залежності від величини конвектора коливається від 0,3 кВт до 4 кВт. Велика теплова потужність при малій витраті води дозволяє порівняно швидко нагріти приміщення. Кількість рядів труб теплообмінника може бути від однієї до чотирьох. У монтажі і обслуговуванні такі конвектори прості й зручні. 

 

При виборі встраиваемого конвектора з вільною вентиляцією слід звернути увагу на кілька моментів: 

- Антикорозійний захист жолоби, яка важлива більшою мірою при установці його в цементну стяжку. Це може бути досить поширений варіант з «оцинковки» з наступним полімерним покриттям. Наступний варіант - «нержавійка», в цьому випадку термін служби конвектора необмежений. На краю жолоба встановлюється рама (алюміній, сталь), поверх якої укладається декоративна решітка: 

- Антикорозійні властивості теплообмінника найкращим чином вирішуються міддю. Мідні теплообмінники, звичайно, будуть подорожче мідно-алюмінієвих, але у них підвищена корозійна стійкість і прекрасні теплопровідні властивості; 

- Конструктивна міцність теплообмінника може бути визначена навіть візуально: штампована отбортовка яка збільшує площу контакту пластин і труби, справляє таке враження ніби пластини «стікають» на трубу. Саме цей варіант конструкції вважається більш довговічним і при цьому ефективним. 

 

Регулювати нагрів приміщення можна «з боку води», тобто за допомогою зміни водяного потоку, що протікає крізь теплообмінник або ж за рахунок підвищення температури води. Використовується в цьому випадку термостатична головка і дистанційний пульт управління. 

 

Підлогові вбудовуються конвектори з вентиляторами застосовують як для основного і додаткового обігріву приміщення, так і для «легкого кондиціонування». В останньому випадку обладнання допомагає створювати холодну повітряну завісу біля поверхні вікон, яка буде перешкоджати передачі тепла від нагрітих стекол і рам в кімнату. Головна відмінність від систем з вільною вентиляцією - швидкість обігріву приміщення. 

 

При виборі конструкції слід пам'ятати, що визначає роботу конвектора з вентиляторами саме якість самих вентиляторів. Має значення і функціональний ряд можливостей устаткування. 

 

Найбільш поширений варіант конструкції вентилятора - електромотор з крильчатками, встановлений паралельно теплообміннику. Називається вся система конвектором з тангенціальним вентилятором. Шум від роботи конвектора зіставимо з «шумом» працюючого кондиціонера. 

 

Конвектори з вентиляторами для сухих приміщень мають робочу напругу електродвигуна 220 24 і 12 В. А в приміщеннях з підвищеною вологістю рекомендують встановлювати прилади з напругою вологозахищеного електродвигуна 12 В. 

 

Регулювання нагріву приміщення відбувається «з боку повітря», тобто шляхом зміни повітряного потоку. І в цьому випадку не обійтися без термостата. 

 

Виробники конвекторів, як правило, виготовляють моделі як з вбудованим термостатом, так і з виносним. У вбудованому термостаті (програмований термостат) датчик буде менш точним через вплив корпусу приладу. Регулятор виносного термостата враховує температуру тієї точки простору, в якій встановлено, тому і видається тепле повітря найбільш наближений до заданих параметрах. 

 

Не так давно з'явився в області «конвектороведенія» новий термін - гнучкість управління. Він визначає властивість системи точно підтримувати температуру, яка забезпечує споживачеві комфорт в будь-який момент часу і в будь-якому з доступних йому приміщень. 

 

Тепло «за гратами»? 

 

Оскільки розміщується корпус встраиваемого конвектора в конструкції фальшпідлоги або цементної стяжки, питання - бути чи не бути електричному конвектору у вашому будинку - вирішується на стадії створення дизайн-проекту і власне технічного проектування. Вбудовуються конвектори іноді називають батареями-невидимками, адже по закінченні монтажу цього пристрою доступною погляду буде тільки декоративна панель. А вже її-то можна підібрати в стилі всього оздоблення квартири. Панель може бути виконана з алюмінію (анодованого, пофарбованого полімерними барвниками або «чистого»), з пластику (у всьому різноманітті барвистих і фактурних можливостей цього матеріалу), з дорогих порід дерева: бука або червоного дерева, дуба або горіха ... Перекладини решітки розташовуються уздовж або поперек несучої рами. В останньому випадку решітка може бути гнучкою і скочуватися, на зразок мотузкових сходів, в «бухту». 

 

Ні в якому разі не треба думати, що конвектор за формою повторює «векторні» форми своєї назви. Під замовлення можна отримати такі обігрівачі самих різних форм. Наприклад, огинають колону, що повторюють вигини еркера, з кутами повороту 45 і 90 градусів і так далі. 

 

Куди ставити-то?! 

 

функціонування конвекторів 

 

Зазвичай вбудовані в підлогу конвектори рекомендують для приміщень з високою вологістю, прихожих, сходових маршів, а також зимових садів, оранжерей, просторів під високими і панорамними вікнами, біля вхідних і балконних дверей, перегородок зі скла ... Чому? Крім своєї основної функції - обігріву приміщення, підлогові конвектори попереджають запотівання скла і проникнення холодного повітря в приміщення. Крім того, вбудований в підлогу конвектор - кращий вихід в тих випадках, коли встановити стандартний опалювальний прилад фізично проблематично. 

 

Вимірюється погонне потужність вбудованого конвектора в ватах на метр довжини і коливається в межах від 127 до 720 Вт на м. 

 

Вбудований конвектор - практично єдиний естетично обгрунтований «тепла» вихід для власників ламінат-полів і паркету, адже під цими покриттям для підлоги не рекомендують розміщувати систему «теплої підлоги». 

 

Безпека 

 

Можливо, ви запитаєте чи не існує небезпеки опіку при контакті з поверхнею решітки? Не існує, хоча босоніж ходити по ній не рекомендується. У якісних конвекторів, навіть при їх високої функціональності, решітка вище 40-45 ° С не нагрівається, адже температура теплоносія при оптимальному режимі становить лише 65 градусів за С. До речі, саме ця обставина позбавляє власників приладу від такої неприємної речі, як запах пилу, що потрапила на теплообмінник. Ну і, раз вже ми заговорили про пилу, слід розвіяти виниклі по ходу знайомства зі вбудовуваним конвектором сумніви щодо складності прибирання та догляду за ним. 

 

догляд 

 

Для зручності прибирання передбачена така річ, як мобільний теплоузел на гнучких шлангах, який виймається з жолоба без відключення від системи опалення та без інших складних «операцій». Чистити жолоб конвектора необхідно щомісяця за допомогою пилососа, вологе прибирання проводять один-два рази на рік, перед початком опалювального сезону і по закінченні його. 

 

Що нам варто конвектор влаштувати? 

 

При виборі конвектора (як і будь-якого опалювального приладу) треба звернути увагу на теплову потужність і тиск води в наявної системи опалення, яке він може витримати. Що стосується теплової потужності, то приблизно 1 кВт вистачить для обігріву 10 кв.м. в добре утепленому приміщенні при висоті стель до 3 м. Треба мати на увазі, що це співвідношення зразкову, і остаточний вибір потужності опалювального приладу варто довірити професіоналам. 

 

Щоб визначитися, дорого чи ні обійдеться вам установка конвектора, порівняйте його вартість з аналогами, використовуючи усереднений показник грн / кВт (вартість одного кіловата виділяється тепла). 

 

Гарантійний термін - також немаловажний момент при покупці конвектора. Це може бути і один опалювальний сезон, але серйозні виробники надають гарантії строком два роки при середньому періоді експлуатації тривалістю в 25 років! 

 

Робимо ставки, панове? 

 

Конвектори на споживчому ринку пропонуються досить-таки скромним числом виробників. Прилади з-за кордону поставляють фірми JAGA (Бельгія), Kampmann (Австрія), MINIB (Чехія), Kermi, Möhlenhoff (Німеччина), ІМП Клима (Словенія). Вартість встраиваемого конвектора (візьмемо для чистоти порівняння конвектор метрової довжини) становить, наприклад, до 6000 грн. від Kampmann, близько 3900 грн. для бельгійської JAGA, 1920 2040 грн. для чеського MINIB. Вартість аналогічного конвектора українського заводу «Конвектор» - 900 грн. Приблизно 1000 грн. становить ціна на російські конвектори заводу «Сантехпром»