ВОДОПОСТАЧАННЯ ПРИВАТНОГО БУДИНКУ: КОЛОДЯЗЬ І СВЕРДЛОВИНА

Централізоване водопостачання. 

 

Переваги та недоліки централізованого водопостачання відомі всім. Підключення приватного будинку до такого виду водопостачання можливе тільки в тому випадку, коли поруч з будинком проходить трубопровід. Підключення до такого джерела води приблизно обійдеться в 300-400 у. е., і надалі також належить щомісячна оплата витрат води згідно з показаннями лічильника. Перевагою централізованого водопостачання є те, що вода в системі піддається очищенню і в цілому придатна для пиття і приготування їжі. При бажанні поліпшити деякі її властивості (наприклад, для усунення зайвої жорсткості) споживачеві досить встановити найпростіший побутовий фільтр для доочистки води. Мінусом централізованого водопостачання є, звичайно ж, його нестабільність. Всі ми знаємо, як часто можна спостерігати перебої у водопостачанні, особливо в невеликих населених пунктах. Тому власники приватних будинків, як правило, знаходять альтернативні джерела води, такі, як колодязь і свердловина. 

Звичайно, тут же виникає питання: що краще - свердловина або колодязь? Щоб відповісти на це питання, необхідно мати геологічну інформацію, бажано докладну карту, яка зможе розповісти багато чого про водоносних грунтах і горизонтах. Однак є й простіший шлях - розпитати сусідів. Якщо у сусідів в радіусі 200-300 м вже є свердловина або колодязь, і якість води в них хороше, отже, є ймовірність, що і у Вашому колодязі або свердловині вода буде хорошою. Для точнішої розвідки потужності водоносного горизонту, іноді необхідно пробурити кілька розвідувальних свердловин, які більш точно вкажуть вертикальну кордон водоносного горизонту. Але в будь-якому випадку краще звертатися до фахівців, які займаються і копанням криниць, і бурінням свердловин - саме такі компанії дійсно можуть дати чітку, обгрунтовану відповідь на питання «що краще -? Свердловина або колодязь» 

Проте достатньо очевидним є той факт, що пробурити свердловину технічно набагато складніше, ніж вирити колодязь. 

 

Колодязь - на перший погляд, найпростіше рішення проблеми водопостачання приватного будинку. Основні переваги використання колодязя: 

 

- Спорудження колодязя не вимагає серйозних витрат на будівельну техніку, офіційних дозволів і оформлень. 

 

- Технічне обслуговування колодязя можна проводити самостійно. 

 

- Колодязь може служити практично безперебійно до 50 років. 

 

- Колодязь може стати цікавим декоративним доповненням ділянки. 

 

Недоліки використання колодязя: 

 

- Рівень води та її якість значною мірою залежить від погодних умов. В посушливе літо рівень води в колодязі падає, а в дощові дні, навпаки зростає, однак через це погіршується і якість води. Вся справа в тому, що дощова вода, потрапляючи в водоносний шар, забруднює воду, яка надходить в колодязь. 

 

- Спорудження колодязя в болотистій місцевості - не найкраще рішення, оскільки якість води в таких районах не завжди хороше. До того ж, м'який грунт не дасть можливість належним чином зміцнити стінки колодязя, тому буде можливе проникнення болотяної води всередину колодязя. У занадто твердих породах викопати колодязь також проблематично, адже в основному всі роботи проводяться вручну. 

 

- Загальний обсяг води, який може дати колодязь, цілком здатний задовольнити потреби сім'ї, проте для інших потреб (для поливу або наповнення басейну) води може бути недостатньо. 

 

Про що слід пам'ятати: 

 

- Розташування колодязя повинно бути не ближче, ніж 50 метрів від туалету, складу добрива, вигрібної ями, каналізації або іншого джерела забруднення. 

 

- Для того щоб убезпечити свою родину і перевірити якість води, необхідно провести лабораторний аналіз, який буде коштувати приблизно 100 у. е. 

 

- З часом стан колодязя і води в ньому погіршується, так як відбуваються процеси розмноження мікроорганізмів, на стінках з'являється слиз, а на дні - мул і пісок. В незахищені колодязним будиночком колодязів можуть потрапляти сторонні предмети, які загнивають. Тому для підтримки санітарно-гігієнічних норм питної води необхідна регулярна чистка колодязів. Бажано проводити чистку колодязів не рідше ніж кожні 2-3 роки експлуатації. Ремонт колодязів вимагається, якщо стався зсув кілець або зносилася цементна стяжка - шви між кільцями. 

 

Водопостачання за допомогою свердловини є більш зручним, ніж за допомогою колодязя, однак вимагає більшого технічного оснащення. Пробуривши свердловину на своїй заміській ділянці, Ви отримаєте тільки джерело водопостачання. Але залишиться ще не менш важливе завдання - облаштувати цей джерело насосним обладнанням, причому зробити це грамотно і головне, на сучасному рівні. Існує можливість встановлювати для свердловини різні насоси та фільтри, з метою поліпшення якості води та її напору. 

 

Вартість і тривалість буріння свердловин залежать від багатьох факторів: метод буріння, призначення майбутньої свердловини, її параметри, санітарні, геологічні умови та інше. Важливим є також рівень складності технологій та обладнання, які будуть застосовані в процесі буріння водяної свердловини. 

 

Дуже зручно, коли одна фірма здійснює весь комплекс робіт з водопостачання об'єкта «під ключ», починаючи від буріння, облаштування свердловини кесоном та насосним обладнанням і закінчуючи установкою системи очистки води та організацією розводки і підключення зовнішніх і внутрішніх систем водопостачання. Гарантія на всі види робіт і обладнання надається однією фірмою, що значно економить час, сили і гроші. 

З урахуванням глибини свердловини, їх ділять на два види: піщані і артезіанські. Піщана свердловина є досить неглибокої (10 - 35 метрів, до піщаних водоносних шарів). Артезіанська, або вапнякова, свердловина буриться до глибини практично в 200 метрів, до вапнякових водоносних шарів. 

 

Піщана і артезіанська свердловини мають і недоліки, і переваги. 

 

Переваги піщаної свердловини: 

 

- Якість і кількість води не залежить від сезонних коливань клімату; 

 

- Невеликі фінансові та часові витрати на буріння і відсутність необхідності офіційного оформлення. 

 

Недоліки піщаної свердловини: 

 

- Можливість забруднення водоносного горизонту різними поверхневими водами (неякісними системами каналізації, колекторами тощо); 

 

- Невеликий термін служби (4-5 років), швидке замулювання і зниження продуктивності. 

 

Переваги артезіанської свердловини: 

 

- Велика кількість води; 

 

- Довговічність (20-30 років); 

 

- Хороша якість води (навіть порівняно з піщаної свердловиною). 

 

Недоліки артезіанської свердловини: 

 

- Для буріння такої свердловини необхідно отримати спеціальний дозвіл від державних властей; 

 

- Необхідність використання «важкої» техніки; 

 

- На установку свердловини потрібно чимало часу і грошей, так як проектування водозабору (свердловини) передбачає складну багатоетапну розробку проекту, яка може здійснюватися тільки організаціями, що мають право на такі дії; 

 

- Вода з артезіанської свердловини має високий рівень мінералізації, що може негативно позначитися на здоров'ї людей з чутливим організмом (цей параметр залежить від характеристик водоносного шару, від його глибини, отже, може знадобитися установка спеціального фільтра). 

 

Крім усього вищесказаного, варто відзначити, що свердловина і колодязь - це, перш за все, незалежне водопостачання. Колодязь досить ефективний для невеликого дачного ділянки, але для великого заміського будинку або котеджу використання свердловини буде більш розумним. 

 

Що стосується часу облаштування колодязя або свердловини будь-якого виду, то існує одне важливе обмеження - їх споруда у весняний час вкрай не бажана. Вся справа в тому, що в цей період підвищується рівень грунтових вод, і можуть виникнути проблеми при споруді і подальшої експлуатації. Організацію буріння свердловини краще починати після електрифікації ділянки, так як електроенергія необхідна для роботи електродвигуна свердловинного насоса і для складання устаткування. Після закінчення робіт з облаштування свердловини замовнику видається паспорт свердловини, в якому вказані всі її параметри: глибина, конструкція, статичний рівень води і так далі.