"Сервісне обслуговування імпортних котлів"

В даний час сервіс імпортних котлів обходиться українським клієнтам дорожче, ніж в Європі. Значною мірою висока ціна обслуговування пов'язана з тим, що до нього вдається лише мала частина власників опалювальної техніки 

 

Сервісне обслуговування в чомусь схоже на страхування, необхідність якого ми повною мірою починаємо розуміти лише після того, як стався страховий випадок. уповають на їх високу якість і забувають про те, що в більшості своїй вони розроблені для більш високих стандартів електро-і газопостачання і майже не враховують специфічних українських реалій. Так, тиск в наших газопроводах часто опускається до 6-8 мбар замість належних 13 (багато імпортних А якщо все нормально, навіщо платити зайві гроші? Багато власників імпортних котловкотли розраховані на роботу при тиску газу 20 мбар). В результаті пальник не виробляють номінальну потужність або зовсім можуть гаснути. Нестабільність і скачки (від 150 до 280 В) напруги в електромережі, коливання частоти струму, тривала робота при зниженій напрузі просто виводять з ладу електронну автоматику, а наслідки відключення електрики можуть бути ще більш плачевними. Погана якість теплоносія при відсутності належної водопідготов-ки призводить до підвищеного утворення накипу і відкладень в теплообмінниках. Ще один фактор - більш довгий, ніж, наприклад, у Західній Європі, опалювальний сезон і морозні зими. Специфічна для нашої країни і така практика: купувати найдорожчі котли, економлячи на їх обв'язки. 

 

В більшості своїй, імпортна опалювальна техніка з честю витримує ці випробування, не доставляючи особливих проблем власникам перші 2-3 годаексплуатаціі, навіть якщо проектування і монтаж виконані не зовсім якісно. Однак ринок автономного опалення в Україні вже пережив стадію становлення, і частка котлів, що експлуатуються 5 і більше років, постійно зростає, сприяючи підвищенню попиту на сервісне обслуговування. 

 

Побутові котли закордонного виробництва досить широко представлені на вітчизняному ринку; в основному це продукція відомих, що добре зарекомендували себе фірм: ACV, Baxi, Beretta, Buderus, CTC, De Dietrich, Immergas, Ferrolli, Protherm, Vaillant, Viessmann, Wolf і ін. Центри з їх обслуговування створюються переважно, в структурах генеральних дистриб'юторів компаній-виробників або на базі будівельно-монтажних організацій і дилерів. У другому випадку за спеціальним договором з виробником або його генеральним дистриб'ютором кожен працівник сервісного центру зобов'язаний пройти спеціальну підготовку і отримати свідоцтво або ліцензію на право проводити ремонт і технічне обслуговування відповідного обладнання. 

 

Щоб повною мірою відповідати своїй назві, сервісний центр повинен володіти пакетом документів, підтверджуючих його право здійснювати проектно-монтажні, пусконалагоджувальні роботи, а також подальше експлуатаційне і гарантійний супровід (проведення ремонтно-профілактічес-ких робіт) котлів. У нього входять: копія ліцензії на монтажні та пусконалагоджувальні роботи на об'єктах газового господарства; сертифікат від виробника із дозволом виробляти монтажні, пусконалагоджувальні та сервісні роботи навченим співробітникам; протокол атестації співробітників на знання правил техніки безпеки. З одного боку, сервісний центр здійснює свою діяльність, дотримуючись вимог виробників, викладених у посібниках з експлуатації, паспортах та іншої технічної документації, а з іншого - вимог СНиП та ГОСТів. 

 

Оскільки місцеві газові трести, як правило, не хочуть приймати на себе відповідальність за функціонування імпортної опалювальної техніки, існує практика підписання тристороннього акту про розмежування. Відповідно до нього газорозподіляючих організація обслуговує газові лічильники, вітчизняне газове обладнання та внутрішньобудинкові газоходи, за винятком газопроводу від крана на опускаючи до імпортного котлу (водонагрівача), - за цю ділянку відповідає підприємство, яке здійснює його технічне обслуговування. Димарі від газових приладів, вентиляційні канали та захисне заземлення власник повинен обслуговувати за допомогою спеціалізованих організацій, що мають ліцензії на даний вид діяльності. 

 

В цілому сервісні служби найохочіше беруться за обслуговування того обладнання, яке було придбано у них, особливо якщо вони брали участь у проектуванні або монтажі опалювальної системи. Хоча в даний час намітилася й інша тенденція: багато сервісні центри, навіть якщо вони організовані в структурах генеральних дистриб'юторів великих виробників, беруться обслуговувати обладнання інших компаній. 

 

Для власника опалювальної техніки питання співпраці з сервісною фірмою - це ще й питання гарантії: з ним укладається угода, відповідно до якого всі роботи по заміні та ремонту обладнання, пов'язані з заводським браком, сервісна служба береться виконати безкоштовно. Здебільшого гарантійний строк починається з моменту проведення пусконалагоджувальних заходів, здійснюваних за договором, де викладаються як загальні вимоги, так і перелік виконуваних робіт. Зазвичай він включає огляд приміщення на предмет відповідності вимогам СНиП та ГОСТів, правил безпеки; контроль складання котла відповідно до схем (гідравлічної, електричної, топлівопроводной, димоотводним); перевірку функціонування зовнішньої обв'язки котла (циркуляційних насосів, змішувачів, розширювальних посудин, групи безпеки і т.д.), наявності палива в паливопроводі, заземлення котла; завмер напруги в мережі, тиску газу в газопроводі, тяги в димоході; запуск котла, наладку роботи пальника і автоматики; заміри втрат тепла і якості палива, що спалюється з регулюванням у разі необхідності; інструктаж користувача. 

 

У договорі на сервісне обслуговування обмовляються вартість, періодичність, склад і терміни виконання регламентних робіт, а також права та обов'язки сторін. Єдиної форми даного документа немає; у кожної сервісної служби свої нюанси. Наприклад, деякі фірми беруться обслуговувати тільки котли і пальники, а не опалювальну систему в цілому. В іншому випадку, якщо на технічне обслуговування взято обладнання виробників, від яких у сервісній організації немає ліцензії, покупку запчастин доводиться оплачувати власнику устаткування. Приймаючи на технічне обслуговування вже функціонуючу систему, не брала участь в її створенні сервісна служба проводить оцінку стану обладнання, правильності його монтажу. За результатами складається «Акт приймання на технічне обслуговування» (ця послуга - платна). Договір на сервісне обслуговування полягає тільки після усунення виявлених недоліків. 

 

Які послуги повинні в ідеалі надаватися за договором на сервісне обслуговування? 

 

По-перше, виконавець зобов'язується щорічно виробляти профілактичні огляди, приурочені зазвичай до початку і закінчення опалювального сезону. Їх регламент може включати: контроль технічного стану системи; вимір напруги електроживлення і перевірку електрозахисту; огляд і чистку топки котла і горизонтальної частини димоходу, що поставляється разом з котлом; контроль стану форсунки, її прочищення, при необхідності - заміну; наладку роботи пальника, огляд і усунення течі в паливопроводі; контроль електродів розпалу; завмер тиску газу в магістралі; регулювання тиску в розширювальному баку, перевірку роботи циркуляційного насоса і контроль справності запобіжного клапана; завмер і регулювання параметрів роботи котла (тиску газу на вході в пальник, температури відведених газів, розрядження в димовому каналі, вмісту СО, СО2 і сажі в димових газах, фактичної витрати палива і ККД котла); перевірку і настройку систем безпеки котла. 

 

По-друге, в разі незадовільного функціонування обладнання або його виходу з ладу фірма виробляє ремонтні роботи. В угоді обмовляється термін, коли мають прибути фахівці або усувається несправність. Якщо виклик необгрунтований, його оплачує замовник. 

 

По-третє, клієнт отримує консультації по правильній експлуатації устаткування. 

З часом з'являються й інші особливості. Наприклад, коли термін експлуатації котла досягає 5 років, виникає необхідність промивки його теплообменніков.Такая послуга під силу крупним сервісним центрам, оскільки вимагає спеціального устаткування і складів для кислотної (або лужної) відмивання і подальшої нейтралізації. 

 

Якщо замовник пов'язаний з виконавцем гарантійними зобов'язаннями, то в період гарантійного терміну поставка вийшли з ладу вузлів і деталей здійснюється безкоштовно, за винятком випадків їх механічного пошкодження з вини клієнта або грубих порушень правил експлуатації. Практика показує, що найбільш уразливими елементами побутових котелень є автоматика і Запірнорегулююча арматура; у пальників найчастіше виходять з ладу паливні насоси (причина - неякісне паливо, наявність в ньому води і домішок), реле управління та двигуни вентиляторів (проблеми з електропостачанням); періодичної заміни вимагають електроди і форсунки (їх відносять до категорії витратних матеріалів). З ростом компетентності українських фахівців в питаннях пристрою імпортного котельного обладнання окремі вузли й деталі для ремонту котлів і пальників все частіше купуються у їх безпосередніх виробників, за нижчими, ніж у постачальників котельної техніки, цінами. Майже всі сервісні центри виконують і разові заявки на проведення регламентних і ремонтних робіт, але в великі терміни і за вищою ціною, ніж для тих власників опалювальної техніки, з якими укладені договори на технічне обслуговування. 

 

В даний час сервіс імпортних котлів обходиться українським клієнтам дорожче, ніж в Європі. Значною мірою висока ціна обслуговування пов'язана з тим, що до нього вдається лише мала частина власників опалювальної техніки. Від цього страждають також швидкість і якість виконання ремонтних робіт (вони прямо залежать від наявності у сервісної служби складу з запасними частинами та обладнанням, а при малій кількості опалювальної техніки, що стоїть на обслуговуванні, зміст такого складу є попросту замороженим капіталовкладенням). Проте є всі підстави для сприятливих прогнозів розвитку цього напрямку: ринок систем автономного опалення в Україні пережив стадію становлення; постійно зростає частка котлів, що експлуатуються п'ять і більше років, що сприяє підвищенню попиту на сервісне обслуговування