Сравнение утеплителей

Всю гаму утеплювачів, пропонованих на вітчизняному ринку, умовно можна розділити на дві групи: волокнисті та полімерні. Прийнято перші називати мінеральною ватою, а до других відносити все синтетичні матеріали: пінополістирол, пінополіетилен, пенополіпропілен, пінополіуретан і ряд інших. 

 

Мінеральна вата - це загальна назва для всіх неорганічних волокнистих матеріалів, одержуваних з мінеральних розплавів гірських порід. Воно поєднала в собі міцності якості натурального каменю і теплоізоляційні властивості повітря. Вперше мінеральна вата була придумана на Гавайських островах. Крім шикарних пляжів і курортів ця місцевість відома своїми вулканами. Саме вулкан підніс людині ідею створення волокнистого утеплювача. При взаємодії з холодним атмосферним повітрям розпечена лава утворює тонкі базальтові нитки. Підглянувши це, людина відтворив вулкан в промислових умовах. Розплавляючи кам'яні породи і утворюючи надзвичайно тонкі міцні нескінченні нитки, людина навчилася хаотично переплітати їх у спеціальні теплоізоляційні матеріали із спочатку заданими характеристиками. Фактично в волокнистих утеплювачах знаходиться більше статистичного повітря, ніж волокон. За родом сировини мінеральна вата ділиться на три різних типи. 

 

Шлаковата виробляється з розплавів шлакових відходів металургійних підприємств. У сучасному будівництві застосовується вкрай рідко, внаслідок більш низьких теплофізичних характеристик. На ринку в основному її представляють вітчизняні підприємства, що працюють на застарілому обладнанні. 

 

Скляна вата (або вата з кешована скловолокна) виходить внаслідок розплавів кварцового піску з додаванням склотарного бою. Дана продукція в основному застосовується для каркасних конструкцій і перегородок. Має обмеження щодо застосування через низьку щільності матеріалів і нездатності витримувати високі навантаження і температури. 

 

Кам'яна вата з базальтових порід характеризується здатністю витримувати значні температури, що не займаючись і не підтримуючи горіння, широким вибором матеріалів за призначенням та технічним параметрам, низькою теплопровідністю і високою паропроникністю. Провідні світові виробники мінераловатної продукції як сировину використовують виключно гірські породи. Це дозволяє отримувати утеплювачі високої якості з тривалим терміном експлуатації. Саме такий матеріал рекомендується застосовувати для відповідальних конструкцій, в разі якщо потрібно багаторічна і надійна тепло-, звукоізоляція і пожежна безпека даних будов. 

 

ОСОБЛИВОСТІ У ВИКОРИСТАННІ 

 

Мінераловатні утеплювачі застосовуються в самих різних багатошарових теплоізоляційних системах: 

 

* В системах зовнішнього утеплення фасадів будівель штукатурними методами;

 

* Як теплоізоляційний шар в навісних вентильованих фасадах; 

 

* В системах з утеплювачем усередині захисної конструкції (шарувата кладка, тришарові бетонні або залізобетонні панелі, тришарові сендвіч-панелі з металевими обшивками); 

 

* В системах утеплення плоских покрівель: як на експлуатованих, так і несучих значні навантаження; 

 

* В системах утеплення скатних покрівель у взаємодії з будь-яким сучасним покрівельним матеріалом (металочерепиця, бітумна черепиця, керамічна або полімерпіщана черепиця, фальцьована або мідна покрівля); 

 

* При утепленні цоколів, фундаментів і підвалів будівель; 

 

* В гіпсокартонних системах в якості тепло, звукоізоляційного шару при внутрішніх ремонтних роботах та плануванні приміщень; 

 

* При реконструкції будівель, що мають історичну цінність, як утеплювач з внутрішнього боку огороджувальної конструкції (така схема застосування утеплювачем менш вірна в теплотехническом плані, зате дозволяє зберегти історичні елементи декору в первозданному вигляді); 

 

* Для ізоляції технологічного обладнання (печей, котлів, турбін і т д.) .; 

 

* Для ізоляції теплотрас, трубопроводів гарячого і холодного водопостачання, вентиляційних каналів і енергомереж. 

 

Теплоізоляційні та механічні властивості виробів з мінеральної вати зберігаються на первісному рівні протягом десятків років. Але на теплопровідність мінераловатних утеплювачів в значній мірі впливає вологість матеріалу. При її підвищенні теплоізоляційної матеріал буде різко втрачати свої ізоляційні властивості, т. е. коефіцієнт теплопровідності збільшуватиметься. Це відбувається тому, що теплопровідність води в 25 разів більше, ніж у повітря. Крім того, частинки води збільшують площу зіткнення між волокнами вати. Тому для забезпечення захисту мінераловатних утеплювачів від намокання, процесів сорбції, капілярного зволоження і конденсації вологи були розроблені спеціальні парогідробарьерние плівки та супердифузійні мембрани.