Проста саморобна похідна грубка - два в одному

Проста саморобна похідна грубка - два в одному: мангал і індіанська свічка.

"Для експерименту я підібрав консервну банку за формою« більш високу, ніж широку ». Тобто схожу на високу склянку. Що б зробити її« мангалом »я пробив кілька отворів для доступу повітря. Тільки не з боків, а в дні, причому саме по центру дна, але не по всій площі. Потрібно було зробити так, що б отвори в дні збігалися з каналом для повітря в індіанської свічці. Робити просто круглий отвір я не став, що б вуглинки потім не вивалювалися з банки. (Ємність банки приблизно 350-400 мл. всього!) 

Натолкать в банку невеликих чурочек (та й чурочкі їх назвати можна з натяжкою, в палець завтовшки і 10 см завдовжки), потім вийняв центральну. Утворився канал для повітря як у класичній індіанської свічці. Сунув туди трохи берести, підпалив ... Через кілька хвилин «грубка - свічка» горіла рівним полум'ям і горіла хвилин так 20-25! Полум'я було досить стабільним по інтенсивності, практично без диму, невисоким і рівним. І так поки практично всі дрова не згоріли і не перетворилися спочатку в жменю вугілля, а потім дрібку золи. І часом і потужністю було більш ніж достатньо що б розігріти банку консервів і закип'ятити кухоль окропу і чай заварити. А пічка-то - в кишені поміститися може! І палива потрібно «жменя трісок» в прямому сенсі слова! 

 

Підбадьорений успіхом я зробив грубку побільше. Взяв 3-х літрову бляшанку і так само в її дні проробив отвори. Після цього розколов невеликої чурбачок, видовбав у ньому сердцевінку, вставив в грубку і притиснув обидві половинки один до одного розклинені їх іншими трісками. Розпалив ... 

Результатом я так само був здивований, як і в першому випадку. «2 літри» дров горіли стабільним полум'ям хвилин 50 у вигляді «індіанської свічки», після чого ще хвилин 10 дотлівали вугілля в грубці, що стала мангалом. За цей час я навіть встиг вигнути з дроту підставку для посуду і зварити кілограм картоплі в мундирі в казанку! 

Що хочеться відзначити в цій грубці. По-перше, надзвичайну економічність і ефективність спалювання дров. Якщо дрова сухі - горять вони практично без диму. Горіння відбувається (більшу частину часу) тільки «всередині» дров, в каналі індіанської свічки, там де є кисень. Інша частина дров перебуває ніби в очікуванні. 

По-друге, потужність грубки визначається її розмірами. Виявляється, все ж можна зробити грубку - буржуйку розміром з консервну банку! Потрібна грубка для «кружку чаю закип'ятити, консерви розігріти» - півлітрової банки буде достатньо. На «відерний» можна буде готувати вже обід на кілька людей. 

В третє, піч досить безпечна в пожежному відношенні, так як корпус її нагрівається несильно (горить де то всередині дров, а дерево хороший теплоізолятор), перші кілька хвилин її взагалі можна в руках тримати. Якщо дрова «стріляють», то знову ж всередині самих себе. Вугілля вниз не прокидаються, все згорає буквально без сліду. Хоча відкритого полум'я зверху є відкрите полум'я, треба бути пильним. 

В четвертих - простота «зарядки» печі. Чи не потрібно особливих зусиль і спеціального інструменту що б привести паливо для печі в оптимальну форму. Хоча кращі результати грубка звичайно показує на «монолітному» паливі. Воно й більш однорідний і не має ніяких щілин для «паразитного» підсосу повітря. Горить близько години (в 3-х літровій банці) абсолютно стабільно. Саме як свічка, газовий пальник або примус. Це особливо цінна якість печі. 

У п'ятих, грубка - це не багаття. Кострища не залишає, розпалювати її можна хоч в наметі (треба тільки «вікно» відкрити), хоч на льоду або на глибокому снігу, підклавши пару полешек, що б лід не топила. 

Можна багато достоїнств ще відзначити. Ну і ціна і трудомісткість виготовлення цієї грубки вам і так зрозумілі. Порожня консервна банка і 5 хвилин «роботи» - дірок в дні набити в центрі. Зробити з дроту підставки для посуду. Але головний «секрет» печі - у формі дров'яної закладки у вигляді індіанської свічки! Саме це визначає специфічний режим горіння. 

Хоча ті, хто збираються всерйоз експлуатувати подібну грубку, можуть зробити її вже «по дорослому», не з консервної банки, а з листової оцинкованої сталі або тонкої нержавійки. Зробити регулятор доступу повітря в «піддувалі», дефлектор для підсосу повітря для допалювання газів, який буде і підставкою для посуду або конвекційним екраном. Висоту грубки слід робити приблизно в 2-3 рази більше її діаметра, а паливом завантажувати приблизно на висоту до половини корпусу. При установці посуду зверху треба залишити достатньо місця для полум'я і виходу газів. 

При можливості можна заготовити і спеціальні дрова для такої печі. Оптимальним буде паливо у вигляді дерев'яної шайби товщиною в кілька сантиметрів і діаметром рівним діаметру грубки (нескладно підібрати бревнишко - подтоварник і напіліть з нього таких шайб). У центрі шайби треба буде зробити отвір 3-5 см діаметром. Будинки це найпростіше зробити свердлом - перкой. У похідних умовах - пробійником (відрізком металевої труби з заточеним краєм). Тоді у міру потреби можна буде «заряджати» піч на необхідний час. Треба розігріти - покладіть 1-2 шайби. Треба юшку зварити - 5-6 ... Хоча такі «спецдрова» звичайно вже зовсім не обов'язкові, це зробить експлуатацію грубки зовсім комфортною. Хіба мало, дощ сильний намочить все паливо в окрузі або на бівуак зупинилися затемна. Або взимку на водоймі під час риболовлі. Вобщем десяток - інший таких шайб зайвими не будуть ".